Kai važiavau į mokyklas kalbėti su vaikais apie patyčias, sukūriau tokią formulę:

PROBLEMA 

Laikina

Siaura

Niekas nekaltas

Tačiau dabar matau, kad ši formulė tinka ne tik patyčioms, bet ir bet kokioms problemoms spręsti. Nes juk problemos sprendimas yra vienoks ar kitoks požiūris į ją.

Turint bet kokią problemą apie ją galima pagalvoti trimis aspektais:

LAIKINA

Pagalvokite, kokiu laikotarpiu ji galėtų tęstis. Jei tai patyčios, tai gali būti, kad kol baigsite mokyklą. Arba kol pereisite kitą mokyklą. Kiekviena problema, kaip ir viskas gyvenime, yra neamžina. Blogiausiu atveju ji tęsis tol, kol numirsite. Tačiau tai labai reti atvejai. Dažniau ji pasibaigs žymiai anksčiau. Apsibrėžkite, kiek laiko jūsų problema turi tęstis. Suteikite savo problemai galiojimo terminą ir nei valandos ilgiau.

SIAURA

Pagalvokite, kuriuo dienos, savaitės, mėnesio ar metų etapu ši problema jus kamuoja. Ar ryte, ar dieną, ar vakare? Žiemą, vasarą? Ar kai miegate, taip pat? Kai taip pagalvosite, įsitikinsite, kad ji neapima viso jūsų gyvenimo, o tik mažą jos dalį. Jei iš jūsų tyčiojasi mokykloje, namie jūs jaučiatės gerai. Taip pat gera su draugėmis, ar draugais, pas močiutę. Pasverkite savo problemos platumą, kiek jūsų gyvenimo ji užima. Tikrai ne visą. Pagalvokite, kada jūs jos nejaučiate? Atkreipkite dėmesį akimirkas, kai problemos nejaučiate, jos nėra. Atsiminkite jas.

NIEKAS NEKALTAS

Labai dažnai sunku sutaikyti su problema tada, kai imame dėl jos kaltinti kažką išorėje ir ieškome atsakingų. Trečia problemų sprendimo formulės dalis – priimti, kad niekas už tai nėra nekaltas. Netgi jei iš jūsų tyčiojasi, tas žmogus nėra dėl to kaltas. Jis taip išreiškia savo pačio skausmą, jis tai daro ne iš laimingo ir ramaus gyvenimo, bet iš nerimo ir kančios. Visa agresija yra kančios išraiška. Todėl jūs nesate jo tikslas, o tik objektas, kur jis gali “nusilengvinti”, patirti kažką panašaus į malonumą. Tačiau, be abejo, tas malonumas yra iškreiptas, bet jis dėl to juk nekaltas. Jis serga. Negali gi pykti ant ligonio.

Taip yra ir su kitais “kaltininkais”. Visi žmonės gyvena savo žinių lygyje, kurį atsineša gimdami. Kiekvienas žmogus gyvena geriausia, kaip tik gali. Visi tiesiasi į viršų. Jo realybė yra tokia, jam ji atrodo tiesa ir gėris. Jei jus kažkas skriaudžia, supraskite, ne todėl, kad nori pakenkti jums asmeniškai, bet todėl, kad tas žmogus taip elgiasi vedamas savo pačio realybės arba kančios. Jei tai ne žmogus, o situacija, liga, vėlgi niekas nekaltas. Jūs pats esate dėl to nekaltas. Viskas, kas su mumis vyksta yra tik pamoka, užduotis, kurią mes turime išspręsti.

Problema yra ne bausmė, o dovana, kurią priėmus ir išvyniojus galime išmokti, suprasti, patirti, ko nebūtume patyrę be jos. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *